Můj svět fotografie

Vítejte v mém světě fotografie

Gepard

GEPARD

 

Gepard je nejrychlejší pozemský živočich a nejstarší známá kočkovitá šelma. Umí na krátkou vzdálenost vyvinout rychlost až 110 km/hod (10-12sec). K běhu je dobře přizpůsobený - jednak tvarem těla a neobyčejně pružnou páteří, jednak v dospělosti nemá zatažitelné drápy, tak i pomocí zvýšené plicní kapacitě, zvětšenému srdci a silným tepnám. Samci gepardů žijí samotářsky, o mláďata se stará jen samice. Sice je dobrý sprintér, ale dlouhé tratě nevydrží, takže ho lze uštvat i např.i jízdou na koni. Gepard patří k nejohrozenější šelmě.

Zhruba 25% všech žijících gepardů žije v Namíbii (současná situace čítá celkem cca 12000kusů, z toho cca 3000kusů žije v Namíbii!).

Gepard je šelma, která potřebuje hodně prostoru. Za rok ujde i 3500km. Největším predátorem je člověk, který v posledních 10ti letech vyhubil na 7000 gepardů.

Gepard pohlavně dožívá ve věku 20-23měsíců, mláďata se rodí v průběhu celého roku. Spotřebuje cca 3kg masa denně, loví kopytníky do 40kg. V přírodě se dožívají 12 let, v zajetí 17.

Gepardi se vyvinuli cca před 4miliony lety v USA (Texas, Nevada, Wyoming).

 

Zajímavosti:

Běžet i 110km/hod může pouze 10-12 sekund, pak se přehřeje a pak musí cca 30min odpočívat.

Gepardi jsou jedinou velkou kočkou, která neumí řvát.

Geparda zabije pouhý úder klackem do hlavy!

Oběti loví v běhu tím, že jí prokousnou hrdlo (k tomu má přizpůsobené přední zuby, které mu umožňují dýchat i při zakousnutí do kořisti).

Za jednu vtěrinu dokáže udělat i štyři skoky dlouhé 7m.

Gepardi jsou navzájem geneticky velice podobní, co vede k vysoké úspěšnosti transplantace kůže mezi gepardy (u lidí je pro srovnání 99% neúspěšnost), tj.podle výzkumu Stephen O’Brien-a a David Wildt-a. Kromě toho sperma gepardů je z 80% neschopné oplodnění. Gepardi jsou si navzájem geneticky blízce příbuzní (z toho pramení problémy jako potíže při rozmnožování, slabá imunita apod).

Napít se mu stačí každý 4.den.