Můj svět fotografie

Vítejte v mém světě fotografie

Daman skalní

DAMAN SKALNÍ – nejbližší příbuzný slona

Žije v suchých skalnatých oblastech. Dospělí damani dosahují délky 40 až 60 centimetrů a hmotnosti 2,5 až 5 kilogramů a dožívají se max.14 let. Samice je březí 202-245 dní a poté rodí 1-6 mláďat, která kojí po dobu 3-6 měsíců Mláďata dospívají v 16ti měsících. 

To, že mají damani blízko ke slonům ukazuje stavba nohou včetně kopýtek a chrup s horními řezáky přeměněnými v krátké kly. Dovedou obratně šplhat. Našlapují totiž na celou plochu chodidel - která produkuje velké množství potu (přesněji jim to umožňují lepkavé výměšky četných potních žláz na chodidlech). A právě to jim umožňuje, aby se pohybovali nejen po stromech, ale i po kolmých skalních stěnách.

První damani se objevili zhruba před 40 miliony let. Byla jich celá řada druhů, z nichž největší dosahoval velikosti malého koně. Postupem času ztratili své postavení mezi býložravci a byli zatlačeni.

Zvláštností jsou hmatové chlupy roztroušené po celém těle. Na zádech, kde ústí pachová žláza, mají holé místo. Zajímavostí je zde víc. Damani mají tři slepá střeva a na rozdíl od většiny ostatních savců mají pouze šest krčních obratlů místo klasických sedmi (šest jich má už jen lenochod Hofmannův).

Další, sice vzhledově odlišnou, ale damanům a slonům přesto blízkou skupinou savců, jsou mořské krávy - sirény.