Můj svět fotografie

Vítejte v mém světě fotografie

Chameleon

CHAMELEON, MISTR KOUZEL

 
Schopnost chameleóna zbarvit se do pestrých barev nemá pouze funkci schovat se před predátory a ulehčit si tak útěk. Samcům zbarvení  pomáhá upoutat samičku nebo „vyhrožovat“ sokovi. (Samička se naopak zbarví, když čeká mladé a projevuje tím žádost o klid.) Pokud se chameleón setká s jiným samcem, začne souboj. Každý z „šermířů“ ukazuje své nejjasnější barvy. Na změnu kresby jsou potřeba jen milisekundy. V okamžiku, kdy jeden ze samců pozná, že prohrává, zbarví se do tmavé barvy na znamení podřízenosti. Duel doprovází další znaky. Agresivní samec prudce pohybuje hlavou, nafukuje lalok na krku a snaží se vypadat větší. Někdy svého slabšího soka pronásleduje a snaží se ho kousnout.

Zbarvení však v první řadě slouží jako důležitý způsob vzájemné komunikace. Z výzkumu (Stuart-Fox a Moussalli) vyplynulo, že nejrazantnější barevné změny probíhají při komunikaci v rámci druhu. Primárním důvodem pro dramatické změny barev je potřeba vysílat sociální signály. Pro chameleóny je dle těchto dvou vědců důležitější být viděn než být dokonale maskován.

Druhů chameleónů je víc než 160, většina z nich žije na Madagaskaru (cca 59 druhů nenajdete nikde jinde na světě). Schopnost měnit barvu není u všech stejná. Liší se také ve velikosti, existují miniaturní druhy chameleónů až po ty obludných rozměrů. Druhovým trpaslíkem je Brookesia minima, chameleón dosahující maximální délku 33mm (samci 28mm, mláďata mají pouhých 14,5mm), mj.patří k nejmenším plazům vůbec. Největším chameleónem je Chameleón obrovský, žijící na Madagaskaru, který může dosahovat velikosti až 80cm.

Kromě možnosti měnit barvy je na těchto plazech zajímavý jazyk. Je extrémně dlouhý, někdy je dvakrát delší než je on sám, ve většině případů je ale dlouhý jako samotné tělo.

Zajímavostí jsou i oči. Každé oko se může pohybovat nezávisle na druhém oku všemi směry, co umožňuje sledovat všechno kolem sebe.

Mnohé druhy se v přírodě dožívají pouze dva nebo tři roky. Chameleóni odchycení jako mláďata se v zajetí dožívají mnohem vyššího věku.

Slovo chameleón pochází z Řecka a znamená „malý lev“.